YearWinnerJockeyTrainerOwner
2019HeavenhasmynikkiKendrick CarmoucheRobert Hess, Jr.Ron Paolucci Racing, LLC
2018Kirby's PennyJohn VelazquezWesley WardKent Spellman
2017By the MoonRajiv MaraghMichelle NevinJay Em Ess Stable
2016PaulassilverliningJose OrtizMichelle NevinVincent Scuderi
2015La VerdadJose OrtizLinda RiceLady Sheila Stable
2014Merry MeadowRajiv MaraghMark HennigWilliam Parsons, Jr. & David Howe
2013Glorious ViewJunior AlvaradoWilliam MottLaue Ranch
2012C C's PalJunior AlvaradoRichard Dutrow, Jr.Eric Fein
2011Hilda's PassionJavier CastellanoTodd PletcherStarlight Partners & Clinton Glasscock
2010Hour GlassDavid CohenTodd PletcherMill House
2009Carolyn's CatAlan GarciaKiaran McLaughlinWilliam Warren, Jr.
2008Looky YonderGarrett GomezRichard Dutrow, Jr.Lansdon Robbins III
2007Indian FlareJavier CastellanoRobert FrankelJuddmonte Farm
2006Dubai EscapadeEdgar PradoEoin HartyDarley Stable
2005Sensibly ChicJohn VelazquezTimothy Tullock, Jr.Lois Nervitt
2004Bear FanJohn VelazquezWesley WardPeter Fan & Wesley Ward
2003Shawklit MintRichard MigliorePatrick ReynoldsFlatbird Stable
2002Xtra HeatHarry VegaJohn Salzman Sr.Kenneth Taylor, Harry Deitchman, John Salzman & John Salzman, Jr.
2001Dat You Miz BlueJohn VelazquezJames JerkensCynthia Knight
2000Country HideawayJerry BaileyPhipps McGaughey IIIOgden
1999Gold PrincessJohn VelazquezGary SciaccaWindbound Farms
1998ChipJoe BravoHubert HineCarolyn Hine
1997Inquisitive LookJorge ChavezRichard StoklosaIselin Kaufman
1996Twist AfleetJulie KroneJohn KimmelLucille Conover
1995Sky BeautyMike SmithAllen JerkensGeorgia Hofmann
1994Sky BeautyMike SmithAllen JerkensGeorgia Hofmann
1993Spinning RoundJorge ChavezCarl DominoKinsman Stable
1992NannerlJose SantosFlint SchulhoferMarablue Farm
1991QueenaMike SmithClaude McGaughey IIIEmory Hamilton
1990MistaurianHerb McCauleyStephen DiMauroBernard Chaus
1989AptostarAngel Cordero Jr.Allen JerkensCentennial Farms
1988Grecian FlightCraig PerretJoseph Pierce Jr.Henry Lindh
1987North SiderAngel Cordero Jr.Wayne LukasEugene Klein
1986Le SlewJose SantosWayne LukasEugene Klein
1985NanyJorge VelasquezRichard RootHarry Mangurian
1984Grateful FriendAngel Cordero Jr.Frank MartinHarbor View Farm
1983Broom DanceGregg McCarronJames MaloneyChristiana Stables
1982Westport NativeJorge VelasquezHoward TesherOak Cliff Stable
1981Island CharmRichard MiglioreStephen DiMauroDavid McKibbin
1980Lady LonsdaleLarry SaumellVincent NocellaPic Stable
1979Frosty SkaterDonald MacBethLawrence JenningsArthur Appleton
1978Dainty DotsieBilly PhelpsJames Cowden Jr.James Cowden Sr.
1977Shy DawnAngel Cordero Jr.Woodrow SedlacekJacques Wimpfheimer
1976My JulietJorge VelasquezEugene EusterGeorge Weasel Jr.
1975Honorable MissJacinto VasquezFrank Whiteley Jr.Pen-Y-Bryn Farm
1974CoraggiosoDon BrumfieldAnthony BasileBwamazon Farm
1973KrislinMarco CastanedaStephen DiMauroHarold Snyder
1972Chou CrouteRobert KotenkoRobert DunhamE. Benjamin III
1971Golden OrJohn RotzBud LepmanCrown Stable
1970Process ShotChuck BaltazarBowes BondElberon Farm
1969Grey SlacksEddie BelmonteAllen JerkensHobeau Farm
1968Mac's SparklerWilliam BolandAllen JerkensHobeau Farm
1967Triple BrookBraulio BaezaRidgely WhiteNorman Bate
1966Queen EmpressBraulio BaezaEdward NeloyWheatley Stable
1965AffectionatelyWalter BlumHirsch JacobsEthel Jacobs
1964No ResistingJohn RotzEdward NeloyWheatley Stable
1963CicadaLarry AdamsCasey HayesMeadow Stable
1962Rose O'NeillManuel YcazaTed SaladinBert Martin
1961Sun GlintS. ColeHorace JonesCalumet Farm
1960Mommy DearWilliam BolandEddie HaywardCircle M Farm
1959Dandy BlitzenPhil GrimmW. LarueB. Dario
1958Outer SpaceEldon NelsonJames MaloneyGerard Smith
1957PlotterPete AndersonWilliam PostHarry La Montagne
1956Miz ClementineEddie ArcaroHorace JonesCalumet Farm
1955SearchingConn McCrearyHirsch JacobsEthel Jacobs
1955TaloraHenry MorenoCasey HayesMeadow Stable
1954CanadianaCharles O'BrienGordon McCannEdward Taylor
1953Home-MadeEric GuerinWilliam WinfreyAlfred Vanderbilt II
1952MartaConn McCrearyWoody StephensWoodvale Farm
1948ConniverTed AtkinsonWilliam PostHarry La Montagne