The Spiral Stakes (Grade III)

Three-Years-Old, One Mile & One-Eighth

YearWinnerJockeyTrainer
2016Oscar NominatedBrian Hernandez, Jr.Michael Maker
2015Dubai SkyJose LezcanoWilliam Mott
2014We Miss ArtieJohn VelazquezTodd Pletcher
2013Black OnyxJoe BravoKelly Breen
2012Went the Day WellJohn VelazquezH. Graham Motion
2011Animal KingdomAlan GarciaH. Graham Motion
2010Dean's KittenCornelio VelasquezMichael Maker
2009Hold me BackKent DesormeauxWilliam Mott
2008AdrianoEdgar PradoH. Graham Motion
2007Hard SpunMario PinoJ. Larry Jones
2006With a CityBrice BlancMichael Maker
2005Flower AlleyJorge ChavezTodd Pletcher
2004Sinister GPaul ToscanoJohn Toscano, Jr.
2003New York HeroNorberto Arroyo, Jr.Jennifer Pedersen
2002Perfect DriftEddie DelahoussayeMurray Johnson
2001Balto StarMark GuidryTodd Pletcher
2000GlobalizeFrancisco TorresJerry Hollendorfer
1999Stephen Got EvenShane SellersNick Zito
1998Event of the YearRussell BazeJerry Hollendorfer
1997ConcertoCarlos Marquez, Jr.John Tammaro, III
1996RoarMike SmithC. R. McGaughey, III
1995Serena's SongCorey NakataniD. Wayne Lukas
1994Polar ExpeditionCurt BourqueHugh Robertson
1993Prairie BayouChris McCarronThomas Bohannan
1992Lil E. TeePat DayLynn Whiting
1991HanselJerry BaileyFrank Brothers
1990Summer SquallPat DayNeil Howard
1989Western PlayboyPat DayHarvey Vanier
1988KingpostEugene Sipus, Jr.Dianne Carpenter
1987J. T.'s PetPat DayLynn Whiting
1986Broad BrushVince Bracciale, Jr.Richard Small
1985Banner BobKeith AllenJerome Sarner, Jr.
1984At The ThresholdPat DayLynn Whiting
1983MarfaJorge VelasquezD. Wayne Lukas
1982Good N' DustyMichael MoranJasper Adams
1981Mythical RulerKevin WirthFred Wirth
1980Major Run (1st Div.)Mark SellersWilliam Adams
Spruce Needles (2nd Div.)Julio EspinozaWilliam Adams
1979Lot O' GoldDon BrumfieldWilliam Adams
1978Five Star General (1st Div.)Julio EspinozaWilliam Adams
Raymond Earl (2nd Div.)Julio EspinozaWilliam Adams
1977Smiley's Dream (1st Div.)William DestefonaWilliam Adams
Bob's Dusty (2nd Div.)Julio EspinozaWilliam Adams
1976Inca RocaWilliam NemetiAlbert Skinner
1975Naughty Jake (1st Div.)German VasquezJake Bachelor
Ambassador's Image (2nd Div.)Eddie SnellDon Ball
1974King of Rome (1st Div.)Keith WirthFred Wirth
Aglorite (2nd Div.)John Beech, Jr.Rose Bramble
1973Jacks Chevron (1st Div.)Kerry WirthCarl Sitgraves
Bootlegger's Pet (2nd Div.)Mickey SolomoneCharles Patrick
1972Big DotJim MurchisonJames Eckrosh

The Bourbonette Oaks (Grade III)

For Fillies, Three-Years-Old, One Mile

YearWinnerJockeyTrainer
2016WondermentCornelio VelasquezKenneth McPeek
2015Don't Leave MeJose LezcanoMalcolm Pierce
2014Aurelia's BelleChanning HillWayne Catalano
2013SilsitaJohn VelzaquezTodd Pletcher
2012In LingerieJohn VelzaquezTodd Pletcher
2011Summer SoireeGabriel SaezJ. Larry Jones
2010OrchestratorAlex SolisKenneth McPeek
2009Hot Cha ChaOrlando MojicaPhilip Sims
2008Maren's MeadowGabriel SaezJ. Larry Jones
2007Sealy HillPatrick HusbandsMark Casse
2006Top Notch LadyRobby AlbaradoMark Casse
2005Dance Away CapoteRafael BejaranoH. Graham Motion
2004Class AboveJerry BaileyBob Baffert
2003Adopted DaughterDean ButlerRonny Werner
2002Colonial GlitterPat DayPaul McGee
2001Sweet NanettePat DayDallas Stewart
2000TripWillie MartinezFrank Brothers
1999Sweeping StoryJorge ChavezDale Romans
1998Nurse GoodbodyWillie MartinezJoe Petalino
1997Buckeye SearchBrian PeckCarl Nafzger
1996ClamorosaJerry BaileyW. Elliott Walden
1995ShezarcatKent DesormeauxMurray Johnson
1994Private StatusPat DayNeil Howard
1993SentimentaldiamondMark JohnstonDonald Barr
1992PreachJulie KroneClaude McGaughey III
1991Saratoga DameMichael McDowellLawrence Hughes
1990Joannie Banannie (1st Div.)Pat DayMichael Nance
Apella (2nd Div.)William TroiloMark Casse
1989GorgeousPat DayNeil Drysdale
1988Darien Miss (1st Div.)Randy RomeroGeorge Arnold II
Stolie (2nd Div.)Michael McDowellBurk Kessinger, Jr.
1987CombativePat DaySam Ramer
1986Pretty Sham (1st Div.)Frank Lovato, Jr.Mark Casse
Hail A Cab (2nd Div.)Larry MelanconPhilip Hauswald
Classy Carlotta (3rd Div.)R. FieldingMonty Sims
1985Wealthy and Wise (1st Div.)Eugene Sipus, Jr.Sam Ramer
Mahalia (2nd Div.)Clifton SchwingWalter Edwards
1984Dusty GlovesAngel Cordero, Jr.George Arnold II
1983Feisty Belle (1st Div.)Jorge VelasquezStanley Riser
Push On (2nd Div.)Jim McKnightMark Casse